Blue Water er havneagent for ny rute til Esbjerg

M/S Minchah. Foto: Blue Water Shipping
M/S Minchah. Foto: Blue Water Shipping

Nyheder direkte i indbakken!

Meld dig til vores gratis nyhedsmail og gratis e-abonnement

Populære idag

Screenshot 2023-05-31 at 19.06
FiskerBladet - Nyt magasin er på gaden
Fiskekasser på Thyborøn Fiskeauktion
Bekræftet: Fiskekasserne står, hvor de plejer
Hyldet som ejerleder – Torben Østergaard-Nielsen modtager stor hæder
Hyldet som ejerleder – Torben Østergaard-Nielsen modtager stor hæder
Politikutterne til salg
Ordensmagten sælger ud - Køb en grønlandsk politikutter
Det nye ukrainske frimærke
Ukraine lancerer frimærke med fuckfinger til russisk krigsskib

Motorships Agencies har betroet danske Blue Water Shipping havneagenturet for fremtidige UECC-anløb.

United European Car Carriers (UECC) er førende udbyder af bæredygtige short sea-transporter i Europa, og rederiet har gennem lang tid haft en nordsørute, der forbandt havnene i Zeebrugge, Göteborg og Drammen på ugentlig basis. Nu er Esbjerg tilføjet ruten. Zeebrugge er hub for UECC, og herfra kan last sendes videre i UECC øvrige netværk samt mulighed for forbindelse til andre faste linjer til hele verden.

Tidligere i april 2022 anløb UECC Esbjerg Havn med en last, der hovedsageligt bestod af nye biler til det danske marked. Fremtidigt forventes M/S “Minchah” at anløbe Esbjerg hver uge. Skibet har en kapacitet på 1200-1400 biler.

Motorships i København er generel agent i Danmark for UECC, og Blue Water er tildelt rollen som havneagent i Esbjerg. Dermed varetager Blue Water alle operationelle opgaver ved skibets anløb i Esbjerg såsom melding til myndigheder, lodseriet, trossefører, levering af reservedele, besætningsservices samt at holde involverede parter involverede under anløbet. UECC fragtforespørgsler varetages af Motorships, som står klar til at assistere.

M/S “Minchah” er en ro/ro-færge, som er kendetegnet ved, at lasten kan rulles fra kajen ombord på skibet og rulles fra borde igen ved losning. Dermed er fartøjet med en længde på knap 127 meter ideelt til transport af biler og andet rullende gods samt projektlast på MAFI-trailere.

“Både Blue Water-teamet og Esbjerg Havn ser frem til dette nye samarbejde, og vi glæder os over, at Motorships på vegne UECC har betroet os agenturet på baggrund af vores lokale ekspertise og knowhow,“ siger Manager Port Service hos Blue Water Esbjerg, Mikkel Puggaard Hansen.

Havneservices og -agentur har været en kernekompetence for Blue Water siden firmaets start for 50 år siden, og Blue Water har specialiseret personale og udstyr til at løfte enhver opgave i og udenfor havnene.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Populære denne uge

Screenshot 2023-05-31 at 19.06
FiskerBladet - Nyt magasin er på gaden
Foto Fiskeristyrelsen
Fiskerikontrollen konfiskerer over 400 ulovligt fangede torsk
Fiskekasser på Thyborøn Fiskeauktion
Bekræftet: Fiskekasserne står, hvor de plejer
Tobis
Straksregulering: Ændring af vilkår for tobisfiskeri
Blaa-blink_foto-Rigspolitiet-768x512-1
Vestjysk fisker meldt savnet - Redningshold opgiver at finde ham

Relaterede artikler