Blue Water klar med ny bestyrelsesformand

Blue Water klar med ny bestyrelsesformand

Nyheder direkte i indbakken!

Meld dig til vores gratis nyhedsmail og gratis e-abonnement

Populære idag

Foto Fiskeristyrelsen
Fiskerikontrollen konfiskerer over 400 ulovligt fangede torsk
Blaa-blink_foto-Rigspolitiet-768x512-1
Vestjysk fisker meldt savnet - Redningshold opgiver at finde ham
hanstholmhavn-768x394
Nyt initiativ: Stor erhvervsdag i Thy afholdes i Hanstholm
Color Line-færge sejler ind i molen i Hirtshals – Nu er den sendt på værft
Color Line-færge sejler ind i molen i Hirtshals – Nu er den sendt på værft
Østers
Forsøg med stillehavsøsters i Vadehavet forlænges

Blue Water klar med ny bestyrelsesformand

Grundlægger Kurt Skov overlader posten som formand for Blue Water-koncernens driftsbestyrelse til Jørgen Wisborg.

I mere end 50 år har Kurt Skov været en ledende person i Blue Water Shipping. De første mere end fire årtier som administrerende direktør og de seneste år som formand i driftsbestyrelsen i transport- og logistikkoncernen, han selv grundlagde i Esbjerg i 1972.

”Det har været fantastisk at være med til at stå i spidsen for Blue Water i alle årene og opleve den flotte udvikling, alle i Blue Water har bidraget til at skabe. Vi er blevet et stort, anerkendt internationalt transport- og logistikfirma med kunder overalt i verden, og vi har de seneste år leveret flotte økonomiske resultater – baseret på vores stærke kundeservice, kultur og værdier. Og sådan skal det fortsat være i fremtiden,” siger Kurt Skov.

I forbindelse med firmaets 50-års jubilæum i september sidste år annoncerede Kurt Skov, at han ønskede at finde en ny formand til driftsbestyrelsen, så han kunne drosle lidt ned på arbejdsopgaverne. Valget er faldet på Jørgen Wisborg, der har en lang karriere som direktør hos energiselskabet OK bag sig. Dertil kommer adskillige bestyrelsesposter, herunder formandsposten i Schouw & Co., der udøver aktivt ejerskab med langsigtet værdiskabelse i selskabets virksomheder.

”Jørgen Wisborg er en meget dygtig og erfaren mand, der som formand vil kunne medvirke til at fastholde og styrke Blue Waters strategiske udvikling i samspil med den øvrige bestyrelse og direktionen. Udover stærke forretningsmæssige kompetencer har det været vigtigt for os at finde en formand, der vil værne om vores kultur og værdier. Og det har vi fundet i Jørgen,” siger Kurt Skov.

Den kommende formand ser frem til at blive en del af Blue Water.

”Jeg ser frem til at bidrage til, at Blue Water fortsat udvikler sig i den rigtige retning med fokus på stærk kundeorientering og profitabel vækst. Virksomheden har et solidt fundament, og familie- og fondsejerskabet skaber gode betingelser for yderligere positiv udvikling i fremtiden,” siger Jørgen Wisborg.

Han indtræder som medlem i bestyrelsen i januar, hvorefter han efter en overdragelsesperiode overtager formandsposten. I den forbindelse fortsætter Kurt Skov som medlem af driftsbestyrelsen.

The post Blue Water klar med ny bestyrelsesformand first appeared on Maritime Direct.

Populære denne uge

Foto Fiskeristyrelsen
Fiskerikontrollen konfiskerer over 400 ulovligt fangede torsk
Blaa-blink_foto-Rigspolitiet-768x512-1
Vestjysk fisker meldt savnet - Redningshold opgiver at finde ham
default
Trods stor håndtering af fisk - Millionunderskud på Hanstholm Havn
Skagen Fiskerestaurant i Aalborg
Lukker og slukker - Kendt fiskerestaurant drejer nøjlen om
Billede 1-4
Oliefilter er et grønt skridt på vejen

Relaterede artikler