Læsø-fisker: ‘Kameraovervågning er en psykisk belastning’

Thomas Christiansen. Foto: Kirsten Østergaard
Thomas Christiansen. Foto: Kirsten Østergaard

Nyheder direkte i indbakken!

Meld dig til vores gratis nyhedsmail og gratis e-abonnement

Populære idag

Screenshot 2023-05-31 at 19.06
FiskerBladet - Nyt magasin er på gaden
Fiskekasser på Thyborøn Fiskeauktion
Bekræftet: Fiskekasserne står, hvor de plejer
Foto Danmarks Fiskeriforening
Fiskeriforening hilser ny dansk havplan velkommen
Nyt selskab skal udvikle Danmarks næststørste containerterminal
Nyt selskab skal udvikle Danmarks næststørste containerterminal
Hyldet som ejerleder – Torben Østergaard-Nielsen modtager stor hæder
Hyldet som ejerleder – Torben Østergaard-Nielsen modtager stor hæder

I godt to år har fiskere i Kattegat haft kameraovervågning på deres fiskekuttere, og utilfredsheden med prøveordningen, der løber frem til udgangen af 2023, er stigende i takt med, at det psykiske arbejdsmiljø er presset.

Af Jonas Hooge

“Jeg kan mærke, at frygten for at lave fejl og måske overse noget er kommet snigende. Det er på mange måder blevet et pres i hverdagen, og det, synes jeg, er voldsomt ubehageligt”.

Sådan lyder ordene fra Læsø-fiskeren Thomas Christiansen. Han er blandt dem, som har deltaget i SDU’s undersøgelse, der kortlægger arbejdsmiljøet blandt Kattegat-fiskerne. Siden oktober har han nemlig selv haft de omdiskuterede kameraer ombord på sin fiskekutter Andrea Klitbo, og han kan allerede mærke en påvirkning af hans humør.

Læs også lederen: Opråb til den nye regering – Genovervej kameraovervågningen!

“For nu at sige det, som det er, så synes jeg, det er rigtig træls med overvågningen, og der er ingen tvivl om, at det er en psykisk belastning. Jeg er sådan set ligeglad med, om de kommer til at filme mig, det er ikke så meget det, det lever jeg fint med, men jeg syn es det er voldsomt provokerende over for et helt erhverv, at vi skal overvåges så voldsomt, som tilfældet er”.

Thomas Christiansen har længe været udtalt kritiker af kameraovervågningen og deltaget i flere demonstrationer. Derfor har han også snakket med flere af sine kolleger for at udveksle erfaringer og meninger, og hidtil har det overordnede tema været frustrationer og stress blandt fiskerne.

Læs også: Undersøgelse slår fast – Direkte forbindelse mellem overvågningen og stress

“Jeg talte med en kollega, som sagde, at når han sejler ud af Kattegat og ind i Skagerrak, hvor der slukkes for overvågningen, så sænker han sine skuldre og slapper af, for nu ved han, at han ikke bliver overvåget. Det er da et tydeligt tegn på, at noget er galt, for det er da ikke sundt at stå med skuldrene oppe over ørene på den måde. Vi prøver ikke at gøre noget forkert eller snyde, men man er bange for at gøre noget forkert, som man i sidste ende kan blive straffet for. Så det er, om man vil det eller ej, en psykisk belastning med overvågning,” siger han

Dette er et uddrag af en længere artikel bragt i magasinet FiskerBladet. Du kan læse hele artiklen og resten af magasinet ganske gratis ved at klikke her.

En reaktion

  1. Forstår ikke meningen med denne overvågning. Hvis de mistænker snyd så skulle samtlige kontorer i EU overvåges.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Populære denne uge

Screenshot 2023-05-31 at 19.06
FiskerBladet - Nyt magasin er på gaden
Fiskekasser på Thyborøn Fiskeauktion
Bekræftet: Fiskekasserne står, hvor de plejer
Kæmpeskib sendt til skrot i Nordjylland
Kæmpeskib sendt til skrot i Nordjylland
Hyldet som ejerleder – Torben Østergaard-Nielsen modtager stor hæder
Hyldet som ejerleder – Torben Østergaard-Nielsen modtager stor hæder
Danmarks største fiskerihavn ligger i Skagen
Danmarks Fiskeriforening vil være en del af den grønne omstilling

Relaterede artikler