Skagen cementerer positionen som Danmarks største fiskerihavn

Losning af fisk på den nordjyske havn.

Skagen Havn er fortsat landets i særklasse største fiskerihavn og stod i 2024 for 60 procent af den samlede mængde landede fisk i Danmark.

I dansk fiskeri er der Skagen Havn og alle de andre. Det må være konklusionen på de seneste tal fra Fiskeristyrelsen, der viser, at landets nordligste erhvervshavn i 2024 har formået at øge sin markedsandel med hele 4 procent.

Således er 60 procent af den samlede mængde landede fisk i Danmark landet i Skagen, og også værdimæssigt har den nordjyske havn havn oplevet vækst i 2024, hvor andelen er steget fra 41 til 42 procent.

"Det er glædeligt, at Skagen havn, på trods af udfordringer i fiskeriet, bevarer sin position – vi har positive forventninger til fremtiden og vi samarbejder målrettet med virksomhederne og fiskeindustrien om, at optimere forholdene og skabe nye muligheder for vækst," lyder det fra direktør for Skagen Havn, Willy B. Hansen.

Selv om den samlede værdi af fiskeriets landinger i Skagen er faldet med 100 millioner kroner, fra 1.710 milliarder kroner i 2023 til 1.607 milliarder kroner i 2024, så har den nordjyske havn alligevel formået at fastholde sin styrke og tiltrække en større andel af landingerne.

Tilbagegangen kan skyldes at indkøbspriserne på industrifisk og sild er lavere end sidste år, mens landingerne mængdemæssigt ligger meget tæt i 2023 og 2024.

Mængden af landinger af konsumfisk, rejer og hummere er nogenlunde status quo, mens værdien, særligt på konsumfisk, er steget.

Powered by Labrador CMS